Jak być przyjacielem chorego przyjaciela?

W obliczu długotrwałej choroby bliskiej osoby czujemy się bezradni. Nie wiemy, co powiedzieć, jak się zachować. Sami potrzebujemy wsparcia. Może nim być książka „Jak być przyjacielem chorego przyjaciela”, która przynosi odpowiedzi na wiele pytań, które nurtują nas w tym czasie.

Sytuacja jest trudna z wielu powodów. Już sama choroba, a także jej następstwa powodują, że jesteśmy zagubieni. Do tego dochodzą gigantyczne emocje, związane z lękiem czy bólem. Gdzieś w tym wszystkim są też nasze uczucia, nawet kiedy staramy się zepchnąć je na bok. Jak w tym wszystkim nie zwariować? O ile rodziny mogą liczyć na pomoc psychologa na oddziałach, tak znajomi zostają praktycznie bez żadnego wsparcia. Oprócz lęku i niepewności mają miliony pytań, ale nie mają komu ich zadać. Często też zwyczajnie obawiają się poruszać pewne tematy. Dlatego wolą się wycofać.

Tymczasem obecność przyjaciół wspomaga proces leczenia. Wprowadzają tak ważny w trakcie chorowania element codzienności, tej dobrze już znanej i oswojonej. Dają namiastkę normalności w szpitalnej rzeczywistości. Zwłaszcza dzieciom podczas długotrwałego leczenia najbardziej brakuje właśnie znajomych z podwórka i szkoły. Z każdych odwiedzin niezwykle się cieszą.  Książka Letty Pogrebin będzie świetną pomocą dla opiekunów, którzy chcą odpowiednio przygotować swoje pociechy do takiej wizyty, ale też dla wszystkich, których bliscy długotrwale chorują.

Nie jest to zwykły poradnik. To bardziej opowieść o tym, co wypada, a co raczej nie. Każda wskazówka okraszona jest historią, albo odniesieniem, które pomagają wczuć się w emocje, które towarzyszą choremu.  Taka wiedza bardzo ułatwia odnalezienie się w sytuacji i wybranie takich rozwiązań, które faktycznie pomagają. Największą zaletą książki jest niewątpliwie to, że przeprowadza nas przez wszystkie etapy choroby, również te wstydliwe. Przypomina, że człowiek chory cały czas ma swoją godność, którą powinniśmy uszanować. Autorka nie ucieka również od tematu śmierci. Przy długotrwałej chorobie on zawsze gdzieś się pojawia. Nawet jeśli jest to dla nas trudne, powinniśmy chociaż spróbować porozmawiać na ten temat, a wskazówki, jak to zrobić znajdziecie w jednym z rozdziałów.

Książka jest niezwykła również dlatego, że napisało ją życie. Letta Pogrebin jest amerykańską dziennikarką, która sama zmierzyła się z nowotworem. Czas spędzony w szpitalu, rozmowy z bliskimi oraz innymi chorymi złożyły się na materiał do tej książki. Napisana jest z wielką otwartością, w sposób prosty i przystępny dla czytelnika. Pomaga zrozumieć, co dzieje się z bliską osobą na każdym etapie chorowania. Jest realnym wsparciem w tym niełatwym również dla nas czasie. Pomaga pomagać, ale też zatroszczyć się o siebie. To pozycja obowiązkowa w każdym domu, bo przecież choroba nie wybiera.
LINK DO SKLEPU
Letty Cottin Pogrebin
„Jak być przyjacielem chorego przyjaciela”
Wydawnictwo Charaktery 2016